Haber

Genç girişimcinin hobisi mesleği oldu

Genç girişimcinin hobisi mesleği oldu

BOLU – Bolu’da 26 yaşındaki girişimci Merve Karakaya, hobi olarak başladığı mum yapımında vatandaşların siparişlerini yerine getiremedi.

Bolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden 2017 yılında mezun olan Merve Karakaya, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’ne kabul edildi. Üniversiteden geçen yıl mezun olan Karakaya, Bahçelievler Mahallesi’nde fotoğraf atölyesi kurdu. Üniversite son sınıfta gördüğü reklamla mum yapımıyla tanışan Karakaya, fotoğraf atölyesinde mum yapımına başladı. Hobi olarak başladığı mum yapımında kendini geliştiren Merve Karakaya, atölye çalışmaları sayesinde hobisini işe dönüştürdü. Özel günlerde sipariş alan Karakaya, hobi olarak başladığı işte vatandaşların verdiği siparişleri yerine getiremez hale geldi. Merve Karakaya, Bolu’daki ilk ve tek mum atölyesinde manolya, kek, saksı ve kar küresi mumları yaparak satışa sunuyor.

“Bu çok hoşuma gitti”

Çocukluğundan beri sanata ilgi duyduğunu belirten Merve Karakaya, “Her çocuğun hayali doktor ya da polis olmaktır ama benim hiç böyle hayallerim olmadı. Evde bir şeyler yapmayı, bir şeyler üretmeyi her zaman sevdim. Daha sonra” Bu vesileyle İstanbul’a gittim. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde okudum.” Kazandım. Orada okurken sosyal medyada bir reklama rastladım. Pasta şeklinde mumlar yapıyorlardı. Ben normal hayatımda mum kullanan ve onları çok yakan bir insanım. Ortamı romantikleştirmeyi seviyorum. Çok merak ettim, ilk defa böyle bir şey gördüm. Bunu çok sevdim. “Hayalim hep şuydu; keyif aldığım bir şeyi yaparak bir atölye kurmak istiyordum. Bolu’ya döndüğümde mum yapımını çok sevdiğimde ilk işim dükkan aramak oldu” dedi.

“İnsanlar artık çiçek yerine el yapımı ürünleri tercih etmeye başlıyor.”

Kişiye özel el yapımı ürünlere talebin daha fazla olduğunu belirten Karakaya, “İnsanlar mağazaya gelerek mumları kendileri yapabiliyor. Atölye olarak çalışıyoruz. Yılbaşı, 14 Şubat gibi özel günlerde talep daha fazla oluyor. El yapımı ürünler” Ürünlerin aslında Türkiye’de hatırı sayılır bir kitlesi var.” Bu noktaya geldiğimizi söyleyebiliriz. İnsanlar çiçek yerine el yapımı ve kişiye özel çalışmaları tercih etmeye başladı. Artık ürettiğim desenlerle bu imkanı sunuyorum. İstedikleri takdirde bir gün geçirebilirler. Bu işleri kendileri, sevdikleriyle birlikte veya tek başlarına yapabilirler. Aynı zamanda “Bu işi onlara da öğretiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu