Haber

Türk Yatırım Fonu Kuruluş Sözleşmesi Resmi Gazete’de

Türkiye Yatırım Fonu Kuruluş Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Anlaşmaya göre Türkiye’nin Fona sermaye katılım taahhüdü ve bu taahhüt çerçevesinde yapılacak ödemeler 100 milyon dolar karşılığını geçmeyecek. Cumhurbaşkanı belirlenen fiyatı 5 katına kadar artırma yetkisine sahip olacak.

CSA ÜLKELERİNİN KALKINMASINA HEDEF DESTEK

Fon, bölge içi ticaret hacmini artırmayı ve ekonomik faaliyetleri destekleyerek CSA ülkelerinin ekonomik kalkınmasına destek olmayı amaçlıyor.

Finansman kaynakları, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortak finansman, üretim kapasitesinin genişletilmesi, dijital altyapının güçlendirilmesi ve çeşitli departmanlarda kalkınma projelerinin desteklenmesi yoluyla üye ülkelerdeki KOBİ’lere finansman sağlanması planlanıyor.

TÜRK DÜNYASINDA EKONOMİK ENTEGRASYONA KATKI SAĞLAYACAK

Tüm bu alanlarda şirketlerin finansmana erişimi kolaylaşacak, bölge içi ticaret de teşvik edilecek. Türk Yatırım Fonu, Türk dünyasının ekonomik entegrasyonuna da katkı sağlayacak.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 8. Devlet Başkanları Zirvesi’nde, Türk Yatırım Fonu’nun “eşit sermaye katkısı ve eşit oy hakkı” ilkesi çerçevesinde üye ülkeler tarafından kurulması kararlaştırıldı. Bu kapsamda 16 Mart 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen TDT Olağanüstü Zirvesi’nde “Türk Yatırım Fonu Kuruluş Anlaşması” imzalanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu