Haber

Aktif Portföy ve Startupfon işbirliğiyle “ikincil” işlemleri hedefleyen yepyeni bir girişim sermayesi yatırım fonu

Aktif Portföy ve Startupfon iş birliğiyle “ikincil” süreçleri hedefleyen yepyeni bir girişim sermayesi yatırım fonu

 

Yenilikçi yatırım fonu alternatifleriyle hizmet veren Etkin Portföy, Startupfon iş birliğiyle yatırımcıların potansiyeli yüksek start-up’lara avantajlı hisse fiyatlarıyla ortak olmalarını sağlayacak yeni bir GSYF sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’de bir ilk olacak bu fonla teknoloji girişimlerine yatırım potansiyeli artırılacak ve ülkemiz girişimcilik ekosistemine olumlu katkı sağlanacak.

 

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Faal Bank’ın fon yönetimi iştiraki Etkin Portföy, finans alanında erken aşama girişimlere yatırım yapan bağımsız risk sermayesi yönetim şirketi Startupfon ile birlikte özgün bir girişim sermayesi yatırım fonu (GSYF) hayata geçiriyor. teknoloji. Potansiyeli devam eden ileri teknoloji girişimlerine avantajlı hisse fiyatlarıyla ortak olma fırsatı sunacak yeni fonun Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurusu başarıyla tamamlandı.

Bu işbirliğinin, dünyada pek çok başarılı örneği bulunan “ikincil fon” kategorisinin Türkiye’deki ilk örneği olarak girişimcilik ekosistemine derinlik kazandırması amaçlanıyor. Yeni fonla işletmelerin mevcut ortaklarından hisse satın alınırken, şirketlerin de yeni fon akışları sağlanarak büyümelerine destek verilecek. Türk girişim ekosisteminin desteklenmesine de katkı sağlayacak olan fon, yatırımcılarına hızlı getiri ve yüksek getiri potansiyeli de sunacak.

 

Büyüklüğünü 600 milyon TL’ye ulaşması beklenen fon, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 15 işletmeye yatırım yapmayı hedefliyor. Faal Portföy ve Startupfon’un güçlerini birleştirdiği bu fon ile bir yandan alternatif kazanç arayışındaki yatırımcılara getiri sağlanacak, diğer yandan işletmeler yollarına daha sağlıklı bir şekilde devam edecek. Katılım yapısının sadeleştirilmesine katkı sağlayan fon, yurt dışından yatırım almayı hedefleyen işletmelerin önündeki engelleri de kaldıracak.

 

Atikler: “Girişimcilik ekosistemine katkılarımız devam edecek”

Konuyla ilgili bilgi veren Faal Portföy Genel Müdürü Yasin Atikler, “Yeni nesil yatırım fonlarıyla hızla büyüyen portföy yönetim şirketi Etkin Portföy olarak; Start-up’larla çok yakın çalışıyoruz ve girişimcilik ekosisteminde aktif rol oynuyoruz. Erken aşamadaki girişimlere yatırım yapmanın yanı sıra, onları büyüme yolculuklarında desteklemeye devam ederken, sektörün değerli paydaşlarıyla işbirlikleri de gerçekleştiriyoruz. Ekosistemimizin değerli oyuncularından Startupfon ile iş ortaklığımız bunun en güzel örneklerinden biridir. Türkiye’de bir ilki birlikte hayata geçirdiğimiz yeni GSYİH’mızla, potansiyeli devam eden teknoloji şirketlerine avantajlı koşullarda yatırım yapma olanağı sunacağız. Fonun yatırımcılar tarafından beğenilerek başarılı olacağına inancımız tam, Türk girişimcilik ekosistemine bir ilki kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “Türk girişim ekosisteminin olgunlaşmasına ve derinleşmesine katkı sağlayacağına inandığımız bu tür işbirliklerine önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz” dedi.

 

Çıracı: “Kurulacak yeni GYSF, Türkiye yatırım dünyasına hareket getirecek”

İşbirliğinden duyduğu heyecanı dile getiren Startupfon kurucu ortağı Gülsüm Çıracı, “Ülkemizde girişimcilik okuryazarlığı her geçen gün artıyor. Faal Portföy ile işbirliğimiz Türk girişim ekosistemine yeni bir soluk katacak. Türkiye’de ortalama çıkış süresi 8-9 yıl civarındadır. Bu nedenle bu süreyi kısaltmayı ve girişimlere erken aşamada katılan yatırımcılara çıkış fırsatları sunmayı hedefliyoruz. Hedeflerimizden biri mevcut yatırımcıların ekosisteme yatırım yapmaya devam etmesini ve ivme kazanmasını sağlamaktır. “Yatırımcılarımızın artan potansiyeli ve başarısı kanıtlanmış işletmelerin büyümesine yatırım yapmalarını hedefliyoruz” diye fikirlerini paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu