Ekonomi

Yeni COVID aşıları yeni ortaya çıkan suşlara karşı etkili

Aşı üreticileri, daha önceki JN.1 varyantıyla mücadele etmek için tasarlanan en son COVID-19 aşılarının, daha yeni alt varyantlara karşı umut verici sonuçlar gösterdiğini açıkladı. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen verilere göre, 2024-25 sezonu için güncellenen aşılar, önceki aşılara kıyasla KP.2 gibi yeni suşları etkisiz hale getirmede daha etkili.

Bu bilgiler, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) danışmanlarıyla Çarşamba günü yapılması planlanan toplantı öncesinde açıklandı. FDA paneli, aşı güncellemelerinin yaklaşan aşılama kampanyası için JN.1 varyantına odaklanıp odaklanmayacağına karar verecek.

Pfizer (NYSE:PFE (NYSE:PFE)) ve ortağı BioNTech’in (NASDAQ:BNTX) yanı sıra Moderna (NASDAQ:MRNA) ve Novavax (NASDAQ:NVAX) da bulgularını sunan şirketler arasında yer alıyor. Pfizer ve BioNTech, Moderna ile birlikte, onay aldıklarında güncellenmiş aşıları derhal tedarik etmeye hazır olduklarını belirttiler. Novavax ise JN.1’i hedefleyen versiyon için ruhsat onayı alması halinde aşılarını sonbaharda temin edebilmeyi öngörüyor.

Danışma paneli ayrıca JN.1 suşunun mu yoksa şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın olan KP.2 varyantının mı hedeflenmesinin tavsiye edileceğini de değerlendirecektir. Hem Pfizer hem de Moderna her iki varyant için de aşı tedarik etmeye hazır.

Novavax’ın protein bazlı olan ve geleneksel olarak üretimi daha uzun süren aşısı bu sonbaharda Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulabilir. Buna karşılık, Moderna ve Pfizer/BioNTech’in mesajcı RNA (mRNA) aşıları daha hızlı geliştirilebilir ve Pfizer 100 günlük bir üretim zaman çizelgesine işaret etmektedir.

Yaklaşan FDA paneli tavsiyeleri, şirketler gelişen viral ortama uyum sağladıkça COVID-19 aşılama stratejisinin bir sonraki aşamasını şekillendirmede önemli bir rol oynayacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu