Ekonomi

Suudi Arabistan’ın petrol üretimindeki kesintiyi yıl sonuna kadar uzattığı bildirildi

Suudi Arabistan’ın resmi kurumu olan Enerji Bakanlığı kaynaklarına dayanılarak hazırlanan habere göre, yıl sonuna kadar yapılacak kesintilerle ülkedeki günlük petrol üretiminin artacağı belirtiliyor. 9 milyon varile düşecek.

Böylece Suudi Arabistan’ın Aralık 2024’e kadar günlük 500 bin varil azaltma kararına ek olarak 1 milyon varillik kesintiyle toplam tedbir 1,5 milyon varile yükseldi.

Kesintinin petrol piyasalarındaki istikrarı korumayı amaçladığı ve kesinti tedbirinin aylık olarak revize edileceği kaydedildi.

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, yıl sonuna kadar petrol ihracatını kendi isteğiyle günde 300 bin varil azaltacağını açıkladı.

OPEC+ kümesi geçen yıl Ekim ayında üretimi günde 2 milyon varil azaltacağını açıklamış, Mayıs ayının prestijiyle günde yaklaşık 1,6 milyon varil ek kesinti yapma kararı almıştı.

Brent petrolün varil fiyatı 90 doları aştı

Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol üretim ve ihracat kesintilerini uzatma kararının ardından Brent ham petrolünün varil fiyatı dün kapanışa göre yüzde 1,77 artışla 90,58 dolara yükseldi. Böylece Brent petrolün varil fiyatı geçen yılın kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varil fiyatı da yüzde 8,76 artışla 87,48 dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu