Haber

Şırnak ve Zaho Valileri sınır kapısı konusunu görüştü

Şırnak ve Zaho Valileri sınır geçiş sorunları için bir araya geldi

ŞIRNAK – Şırnak Valisi Osman Alım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi Guhdar Şaxo ve beraberindeki heyeti, sınır kapısında soruları incelemek üzere kabul etti.

Şırnak Valisi Osman Alim ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi Guhdar Şaxo’yu valilik önünde karşılayarak valilik görevini üstlendi. Taraflar arasında basına kapalı bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Şırnak Valisi Osman Alım, Kuzey Irak Bölge Yönetimi ile sürekli temas halinde olduklarını ve bazı sorunlar olduğunu bildiklerini söyledi.

Analizleri olduğunu kendilerinin de bildiklerini ifade eden Vali Alim, “Valımızın da belirttiği gibi burada önemli olan karşılıklı diyaloğun devamlılığının sağlanmasıdır. Bununla ilgili olarak bundan sonra 6 ayda bir toplantı yapmak üzere bir kardeşlik protokolü imzalayacağız. Bugün aldığımız kararların uygulanması ve bunların takibi ile ilgili her türlü konuyu işleyeceğiz” dedi.

Oradaki konuların analizi için gerekli iradeyi gösterdiklerini ifade eden Vali Alım, “Maalesef bazı fiziki sorunlar olabilir. Fiziki sorunların giderilmesi ve iradenin devamlılığının sağlanması için takibin yapılması gerekiyor.” Bunun takipçisi olacağız.Kararları uygulayacağız.Büyük bir rahatlama sağlayacağız.Özellikle uzun vadede büyük ihracatın olduğu bu kapıda sıkıntı yaşamak istemiyoruz. İllerimizi aşan sorunlarla ilgili başta Ticaret Bakanımız olmak üzere gerekli görüşmeleri yaparak, “Teknik hatalar olmuş olabilir. Bu teknik hatalardan bazılarını yaptık. Kalan kısım için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kısa süre içerisinde bu sorunların çözüleceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi Guhdar Şaxo, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi adına Şırnak Valiliği’ni ziyaret ettik. İki ülkenin ortasındaki gümrük kapılarında vatandaşlar, sağlık turizmi, akraba ziyaretleri, Sorunların bir an önce çözülmesi için Valimiz ile mutabakata vardık.Günübirlikçi olarak tanımladığımız vatandaşlarımızın sağlık ve seyahat turizmi yapanlardan ayrıştırılması ve gerekli alt yapının yapılması konusunda Valimiz ile mutabık kaldık. Bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Mevcut sorunların bir an önce çözülmesi. Her iki ülkenin valileri olarak çalışmaların hızlandırılması için gerekli talimatları verdik” dedi.

Görüşmelerin ardından iki vali birbirine hediye takdim etti.

haber-bucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu