Ekonomi

Citi, 4. çeyrek kazançları öncesinde Nexa Resources hisse hedefini yükseltti

Cuma günü Citi, Nexa Resources (NYSE:NEXA) için finansal modelini güncelleyerek fiyat hedefini önceki 6,00 $’dan 7,50 $’a çıkardı ve hisse senedinin Nötr notunu korudu. Düzeltme, analistin dördüncü çeyrekte faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kârın (FAVÖK) %9’luk revizyonla 109 milyon dolara yükseleceğini iddia etmesiyle geldi. Bu revizyon büyük ölçüde beklenenden yüksek çinko üretimine bağlanıyor ve özellikle Cerro Lindo madenindeki gelişmelere dikkat ediliyor.

Çinko üretimi beklentileri büyük ölçüde değişmese de, şirketin maliyetleri düşürme yönündeki yönlendirmesinin ardından 2024 düzeltilmiş FAVÖK tahmini de %2 arttı. Analist, tahminlerin düşük operasyonel giderlerin şirketin finansal performansı üzerindeki beklenen etkisini de içerdiğini vurguladı.

Nexa Resources’ın Aripuana projesi, yaklaşık 50 kilotonluk üretimle ilgi odağı olmaya devam ediyor. Aripuana’dan serbest nakit akışının (FCF), iyileştirilen pompalama sistemlerinin başarısına bağlı olarak yılın ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Bu gelişme şirket için potansiyel bir katalizör olarak görülüyor.

Nexa’nın finansal modelindeki olumlu ayarlamalara rağmen Citi, hisse senedine ilişkin Nötr duruşunu sürdürüyor. Bu pozisyon, Citi’nin çinko piyasasına ilişkin nötr-düşüş görüşünü ve madencilik faaliyetlerindeki son gecikmelere ilişkin değerlendirmesini yansıtıyor. Analist, 2024 için öngörülen karlara dayalı olarak yaklaşık 5 kat FAVÖK ve kabaca %6 FCF getirisi değerindeki değerleme katlarını gösterdi.

InvestingPro Analizi

Citi, Nexa Resources için finansal modelini güncellerken yatırımcı kararlarını etkileyebilecek ek bilgi ve ölçümleri dikkate almakta fayda var. InvestingPro verilerine göre Nexa Resources’ın piyasa değeri yaklaşık 927,07 milyon dolar olup, bu da şirketin madencilik segmentindeki ölçeğini yansıtıyor. Şirketin F/K oranı -2,74 seviyesinde bulunuyor ve bu da yatırımcıların şu anda şirketin çıkarlarını olumsuz olarak değerlendirdiğini gösteriyor ki bu da Citi’nin tarafsız görünümüyle uyumlu.

Nexa Resources için InvestingPro İpuçları, şirketin önemli bir borç yüküyle çalıştığını ve analistlerin önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize ettiğini vurguladı. Bu faktörler hem yatırımcıların hem de analistlerin temkinli duruşuna katkıda bulunuyor olabilir. Öte yandan Nexa’nın %7,43 temettü getirisi ile hissedarlarına değerli bir temettü ödemesi, gelir odaklı yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Şirketin hisseleri, son üç ayda toplam %22,81’lik bir fiyat getirisi ve son altı ayda %39,17’lik devasa bir fiyat artışıyla güçlü bir getiri elde etti. Bu performans piyasada ivme arayan yatırımcıların ilgisini çekebilir. Ancak Nexa’nın 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem gördüğünü belirtmekte fayda var ki bu bazen sınırlı bir yükseliş potansiyeline işaret edebilir.

Nexa Kaynaklarının daha derinlemesine analizine ilgi duyan yatırımcılar, InvestingPro’yu ziyaret ederek ek InvestingPro İpuçları bulabilirler. Şirketin finansal durumu ve piyasa durumu hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek 11 ipucu daha var. InvestingPro aboneliği satın almayı düşünenler PRONEWS24Kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirimden yararlanabilirler.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu