Ekonomi

BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,35 artışla 4.605,61 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 15,90 puan ve yüzde 0,35 yükselerek 4.605,61 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,94, holding endeksi yüzde 0,47 arttı. Ortada yer alan endekslerde orman, kağıt, matbaa yüzde 0,50 ile yüzde 1,15 ile en çok kazananlar oldu. sporoldu.

Dün yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 1,97 artışla günü 4.589,71 puandan kapattı.

Analistler, ABD’de yaşanan borç limiti krizi ve ekonomik aktivitedeki hareketliliğin etkisiyle küresel borsaların olumsuz bir seyir izlediğini söyledi.

ABD Lideri Joe Biden dün borç limiti konusunda Kongre başkanlarıyla görüşmeye gelirken, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy toplantının ardından yaptığı açıklamada hafta sonuna kadar anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu ancak anlaşmanın o kadar da zor olmadığını.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri sözlerini yönlendirmeye devam ederken, New York Fed Lideri John Williams enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğuna dikkat çekti. Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee ise Haziran toplantısı için rastgele bir karar almadığını belirterek, faiz indirimlerini tartışmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Analistler, bugün ülkede kısa vadeli borç istatistikleri ve konut fiyat endeksi, Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıç ​​bilgilerinin takip edileceğini ve teknik olarak BİST 100 endeksinin 4.700 ve 4.750 seviyelerinde olduğunu söyledi. direnç, 4.500. Skorun çapa konumunda olduğunu kaydetti.

marmaraereglisihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu