Ekonomi

Bahar yağmurları arıcıların yüzünü güldürdü

Yılda 2 ton bal üretilen Şanlıurfa’da artan yağışlar arıcıların yüzünü güldürdü.

Şanlıurfa’da son 30 yılın en şiddetli yağışı manzara oluyor. Mart ayında metrekareye düşen ortalama yağış miktarı 57,9 kilogram iken bu yıl 137,6 kilograma yükseldi. Bu durum önceki yıllarda başka illere göç etmek zorunda kalan arıcıların yüzünü güldürdü. Yağışlarla birlikte her yerde çiçeklerin açması, arıcıların yerlerinde kalmasına yardımcı oldu.

Üretici gülümsedi.

Bahar yağmurlarının kendilerine can suyu olduğunu ifade eden Mahmut Ergin, “10 yıldır Ceylanpınar ilçesinde arıcılık yapıyorum. Baba mesleği. Ara sıra şehir dışına çıkıyoruz. Muş, Bingöl, Elazığ şehir şehir buralarda baharın düzgün geçmediği ya da çiçeklerin bittiği aylarda.Bizim için çok büyük bir maliyet çünkü ulaşım maliyeti çok yüksek.Umudumuz burada yağışlar sorunsuz yağar bizde yok. Şehir dışına çıkmak, bu en kıymetlisi çünkü bir arıcının en büyük maliyeti bir yerden bir yere göç etmek.Mart ayının son yağmurları çiçekleri canlandırdı, “Arılar toparlanmaya başladı. Çok şükür bu saatten sonra kalan arılarımızı kurtardık” dedi.

Yılda 2 ton bal üretiliyor

2022 yılı verilerine göre 738 arıcının bulunduğu Şanlıurfa’da 157 bin 201 arı kolonisinden yılda 2 ton 199 kilogram bal ve 26 ton balmumu üretiliyor. – ŞANLIURFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu