Haber

Almanya ve Fransa, İsrail’e ‘insancıl hukuka uyma’ çağrısında bulundu

Fransa ve Almanya, İsrail’i uluslararası insancıl hukuka uymaya davet etti. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Gazze’deki duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Han Yunus’ta halkın içinde bulunduğu çaresiz durumdan son derece kaygılı olduğunu belirten Baerbock, “Meşru müdafaa hakkının kuralları da var, teröristlerle mücadelede de uluslararası insancıl hukuk geçerli. İsrail’in bunlara uyması gerekiyor.” Tıpkı dünyadaki diğer ülkeler gibi.”

‘İNSANİ İLGİYE İHTİYAÇ VAR’

Baerbock, İsrail’in “Gazze’ye acilen daha fazla insani yardım girmesine izin vermesi ve operasyonlarını buna göre uyarlaması gerektiğini” vurgulayarak, “İsrail’in talimatıyla yüz binlerce insan Gazze’nin güneyine, özellikle BM tesislerine ve diğer yerlere sığındı. Bunlar insanlar kolayca ortadan kaybolamazlar.” “Bu nedenle buraları terk etmeye davet etmek yeterli değil, tam tersine çatışmalarda insani müdahale gerekiyor. Ayrıca tüm esirlerin serbest bırakılması gerekiyor” dedi.

‘YARDIM ÇALIŞANLARI KORUNMALI’

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa’nın Han Yunus’taki Birleşmiş Milletler (BM) karargâhına düzenlenen ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan saldırıyı kınadığı belirtildi. Açıklamada, Gazze’deki BM merkezlerinin ve çalışmaları bölgedeki sivil halk için hayati önem taşıyan insani yardım çalışanlarının korunması gerektiği vurgulandı.

‘SİVİLLERİ KORUMAK AHLAKİ BİR GÖREVDİR’

Fransa’nın insani yardım çalışanlarına destek vermeye devam edeceği belirtilen açıklamada, “Sivil halkın korunması hem ahlaki bir yükümlülük hem de uluslararası bir yükümlülüktür.” Açıklamada İsrail’den “Gazze’de uluslararası insani hukuka uyması” istendi.

Açıklamada, insancıl hukukun ayrımcılık, gereklilik, orantılılık ve tedbir unsurlarına uymayı kapsadığı hatırlatılarak, İsrail’den bu yönde önlem alması talep edildi. Açıklamada, “Gazze’de sivil halkın acısını sona erdirecek tek şeyin kalıcı ateşkes için derhal harekete geçilmesi gerektiği” vurgulandı.

İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus kentinde on binden fazla sivilin sığındığı Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) eğitim merkezini vurduğu bildirildi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu