Haber

AK Parti’de değişim Trabzon’da sürebilir: Mumcu’nun yerine iki aday

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Trabzon’da başta merkez ilçe olmak üzere 3 ilçeyi kaybeden AK Parti’de İl Başkanı Sezgin Mumcu’nun görevden alınabileceği öne sürülüyor.

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından CHP ardında kalarak tarihinde ilk kez bir seçimde ikinci parti konumuna düşen AK Parti’de değişim hareketliliği başladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası verdiği “Yeri ve zamanı geldiğinde; kırmadan, dökmeden, küstürmeden değişimi yapacağız” mesajı ile Rize, Adıyaman ve Batman il başkanları görevlendirilen istifa ettirilirken bu illere Trabzon’un da eklenebileceği belirtiliyor.

KENTTE PARTİ LİDERLİĞİ İL BAŞKANLIĞI’NDAN BELEDİYE BAŞKANI GENÇ’E KAYDI

31 Mart Yerel Seçimleri’nde elindeki belediyelerden başta merkez ilçe Ortahisar olmak üzere Arsin ve Vakfıkebir ilçelerini kaybeden AK Parti’de Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu’nun başarısı sorgulanıyor. Görevde bulunduğu 3 yıllık süre içerisinde performansı yetersiz bulunan Mumcu, parti içindeki gruplaşmalardan dolayı da eleştirilerin odağında yer aldı.

Mumcu’nun eleştirildiği noktalardan birisi de il başkanlığı sıfatı gereği kentte parti içi lider pozisyonunda olmaması. Trabzon’da Mumcu’nun göreve geldiği tarihten itibaren bu pozisyonu genellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç dolduruyor. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde de bu liderliği Genç’in yürütmesi ve Mumcu’nun arka planda kalması değişimin gerekçelerinden biri olarak gösteriliyor.

CORA’YI GENÇ DESTEKLİYOR

Parti içinden alınan bilgilere göre Mumcu’nun görevden istifa ettirilmesi halinde Trabzon İl Başkanlığı’na getirilebilecek isimler de netleşmeye başladı. Bu isimlerden ilki 26. ve 27. Dönem Trabzon Milletvekilliği yapan Salih Cora. Partililere göre il başkanlığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Genç de Cora’yı destekliyor. Her ne kadar milletvekilliği yapan siyasetçilerin il başkanlığı görevinde bulunmaması alışılagelmiş olsa da Cora’nın 42 yaşında genç bir siyasetçi olması, bulunduğu görevlerde ön plana çıkması nedeniyle bu kararın sürpriz karşılanmaması bekleniyor.

AK Parti 26. ve 27. Dönem Trabzon Milletvekilliği yapan Cora’nın adı İl Başkanlığı için geçiyor.

OFLUOĞLU GÖREV BEKLİYOR

Adı il başkanlığı için geçen bir diğer isim ise Zafer Ofluoğlu. 14 Mayıs Genel Seçimleri’nde 6. sıradan milletvekili adayı olan fakat seçilemeyen Ofluoğlu’nun il başkanlığı görevi için hazır olduğu dile getiriliyor. Erdoğan Ailesi’ne de yakın bir isim olan Ofluoğlu’nun yeni bir yüz olarak görev alması muhtemel bir isim olarak öne çıkıyor.

Adaylık sürecinde 6. sırada olmasına rağmen çalışmasıyla parti içinde takdir gören Ofluoğlu, kentte karşılık bulacak bir isim olarak değerlendiriliyor. MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı olarak sivil toplum kuruluşları ile de yakın ilişkileri bulunan Ofluoğlu’nu parti içinde destekleyen önemli bir kesim bulunuyor.

Milletvekilliği adaylık sürecinde çalışkanlığıyla öne çıkan Ofluoğlu, il başkanlığı için en güçlü adaylardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu