Haber

“Kaç Kişi Aşırı Yoksulluk İçinde Yaşıyor?” Çalışma Bakanı’ndan Soruya Yanıt: Asgari Ücret

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a, ‘Kaç kişi aşırı yoksulluk içinde yaşıyor?’ Soruyu sorduğu komisyonda verilen cevapları aktardı.

CHP Milletvekili Gürer, Bakan Işıkhan’a “Kaç kişi aşırı yoksulluk içinde yaşıyor?” diye sordu. Soruna yönelik tepkisini düzenlediği basın toplantısında duyurdu.

Bakan Işıkhan, ‘Asgari fiyat 11 bin 402 lira. Milletvekili Gürer, “Bu bağlamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık yaşayan kimse yok” diyerek cevaba tepki gösterdi. Kiranın yanı sıra elektrik, su, ulaşım gibi giderler de hesaba katıldığında ülkenin önemli bir bölümünün aşırı yoksulluk içinde olduğunu söyledi.

Bakan Işıkhan’ın açlık ve yoksulluk sınırının sonunun ne olduğunu bilmediğini belirten Gürer, “Bugün Ankara’da da, İstanbul’da da asgari ücretle ev kiralamak mümkün değil” dedi ve şöyle devam etti: “Farklı durumları hesaba kattığınızda elektrik, su ve ulaşım gibi giderlerin ülkenin önemli bir bölümünde aşırı kalabalık olduğunu, “yoksulluk içinde” olduğunu söyledi.

TÜRK-İş’in Ankara’dan hesapladığı bilgiye göre ekim ayında açlık sonu 13 bin 684 TL olurken, İstanbul Planlama Ajansı’nın kasım ayı başında açıkladığı İstanbul’da yaşam maliyeti hesaplaması 45 bin 956 TL’ye ihtiyaç duyulduğunu gösterdi. her ay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu