Haber

ABD’den NATO’yu güçlendirmek için Türkiye ile çalışmaya devam edeceği mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin “değerli” bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayarak, ittifakın güçlendirilmesi için Ankara ile çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ın terör örgütü olmadığı yönündeki açıklamalarının ardından Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması çağrılarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Bu konudaki fikir ayrılıklarımıza rağmen Türkiye’nin terör örgütü olmadığını söyleyebilirim. Pahalı bir NATO müttefiki.” diye yanıtladı.

İttifakın güçlendirilmesi için Ankara ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Miller, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün TBMM’ye gönderildiğini de hatırlattı.

Miller, “NATO’yu güçlendirmek için onlarla (Türkiye) birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Bu güçlendirme çabalarının aynı zamanda İsveç’in NATO’ya katılımının hızla hayata geçirilmesini de içerdiğini vurguladı.

Söz konusu anlaşmazlığın Türk yönetimiyle yaşadıkları ilk anlaşmazlık olmadığını vurgulayan Miller, Türkiye’yi hâlâ üretken ve üretken bir NATO müttefiki olarak gördüklerini söyledi.

Miller, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin, “Hamas’ın gerçek bir terör örgütü olduğu yönündeki değerlendirmemizde çok net olduğumuzu düşünüyorum.” söz konusu.

Geçtiğimiz hafta Florida Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’ın “terör örgütü olmadığını” açıklamasının ardından NATO’yu Türkiye’nin üyeliğini “ciddi şekilde gözden geçirmeye” davet etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu