Ekonomi

Wilders’in partisinin Hollanda’daki AB oylamasında lider olacağı tahmin ediliyor

Hollanda bugün Avrupa Parlamentosu seçimlerine başlarken, Hollandalı milliyetçi Geert Wilders’in önemli kazanımlar elde etmesi bekleniyor. Son kamuoyu yoklamaları, Özgürlük Partisi’ni (PVV) İşçi Partisi/YeşilSol koalisyonu ile başabaş ve her ikisinin de 8’er sandalye kazanması bekleniyor.

Bu durum, 2019 AB seçimlerinde sandalye kazanamayan Wilders için kayda değer bir geri dönüşe işaret ediyor. Daha önce sırasıyla 6 ve 3 sandalye kazanan İşçi Partisi ve YeşilSol partileri bu yıl ortak bir biletle yarışıyor ancak seçim sonrası ayrı gruplar olarak faaliyet gösterecekler.

Hollanda’da popülerlik kazanan Wilders, geçen yıl Kasım ayında yapılan genel seçimlerde partisini zafere taşıdı. Wilders’in siyasi duruşu sığınmacı göçüne karşı katı bir yaklaşım içeriyor. Geçtiğimiz ay üç muhafazakâr parti ile sağcı bir hükümet kurmak üzere anlaşmaya varan Wilders’in Haziran sonunda göreve başlaması bekleniyor.

Yeni koalisyon, AB’nin iltica ve çevre politikalarından muafiyet istemek ve Hollanda’nın AB bütçesine yaptığı mali katkıları azaltmak da dahil olmak üzere Brüksel’de katı bir tutum benimseme niyetini dile getirdi.

Wilders geçmişte Hollanda’nın AB’den çıkmasını savunmuş ve AB üyeliği konusunda bir referandum yapılmasını önermiş olsa da son zamanlarda tutumunu değiştirmiştir. Şu anki stratejisi AB’de kalmak ve Avrupa Parlamentosu içindeki etkisini azaltmak için çalışmak. Wilders, sırasıyla Giorgia Meloni ve Marine Le Pen liderliğindeki İtalya ve Fransa’nın aşırı sağcı partileriyle koalisyon kurma olasılığına işaret etti.

Bugünkü oylamanın sonucu saat 21:00’de (1900 GMT) sandık çıkış anketiyle açıklanacak. Resmi sonuçlar ise tüm AB üyesi ülkelerde sandıkların kapanmasının ardından Pazar günü TSİ 2100’de açıklanacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu