Ekonomi

Ücret artışına rağmen ECB Haziran ayında faiz indirimine gidebilir

STRESA, İTALYA – Avrupa Merkez Bankası (ECB), Bundesbank Başkanı Joachim Nagel’in de belirttiği gibi, Euro bölgesinde ücret artışında son dönemde görülen yükselişe rağmen 6 Haziran’da faiz oranlarını düşürmeye hazırlanıyor. 4,5’ten %4,7’ye yükselen temel ücret göstergesi, yaklaşan politika kararı için önemli bir endişe kaynağı olarak görülmüyor.

Stresa’da düzenlenen G7 maliye bakanları toplantısında bir basın toplantısı düzenleyen Nagel, ücret artışı rakamının geriye dönük olduğunu ve ileriye dönük daha olumlu eğilimler öngördüğünü belirtti. Mevcut koşulların devam etmesi halinde Haziran ayında faiz indirimi olasılığının artacağını öne sürdü.

Bundesbank Başkanı ayrıca ücret eğilimlerinin “düzleşmesinin” beklendiğini ve bunun da enflasyon baskılarını hafifletebileceğini belirtti. Haziran ayındaki faiz indiriminin gelecekteki otomatik politika hamlelerinin bir habercisi olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Bundesbank Başkanı, ECB’nin gelecekteki adımlarının genellikle önceden sinyalinin verildiği önceki uygulamalarından bir değişimi işaret etti.

Yine de ECB içinde bir dizi faiz indirimine ilişkin bazı muhalefetler var. Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, mevcut enflasyon ve ücret eğilimlerinin Temmuz ayında daha fazla politika gevşemesi için yeterli gerekçe olmadığını belirterek, art arda faiz indirimleri konusunda çekincelerini dile getirdi.

Finansal piyasalar beklentilerini buna göre ayarladı ve şimdi Haziran’dan sonra sadece bir faiz indirimi daha bekliyor. Bu durum, altı faiz indiriminin öngörüldüğü bu yılın başlarına kıyasla önemli bir değişiklik anlamına geliyor. Piyasa ekonomistlerinin çoğu hala Haziran, Eylül ve Aralık aylarında faiz indirimi öngörüyor, ancak Danske Bank tahminini revize etti ve şimdi 2024’te sadece iki faiz indirimi bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu