Haber

Trump’ın rakiplerinden DeSantis adaylık yarışından çekildi

Florida Valisi Ron DeSantis, ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayını belirleme yarışından çekildiğini açıkladı.

Seçim kampanyasını sonlandıran DeSantis, Cumhuriyetçi Parti adaylığı yarışında rakiplerinden Donald Trump’ı destekleyeceğini duyurdu.

DeSantis’in çekilmesiyle Nikki Haley, eski ABD Başkanı’nın Cumhuriyetçi Parti içindeki tek rakibi olarak kaldı.

Son aylarda Cumhuriyetçi seçmenin desteğini giderek kaybeden DeSantis, geçen hafta Iowa eyaletinde yapılan ön seçimlerde oyların yüzde 21’ini aldı. Trump’ın yüzde 51 oyla kazandığı Iowa’da Cumhuriyetçi seçmenlerin yüzde 19’u ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Haley’e oy verdi.

New Hampshire belirleyici olacak

Anketler, New Hampshire eyaletinde yarın yapılacak ön seçimlerde DeSantis’in Trump’ın oldukça arkasında olduğunu gösteriyor.

Ön seçim süreci haziran ayında tamamlanacak. Ancak tarihte şu ana kadar ilk iki eyaleti kazanan adaylar yarışı hiç kaybetmediler.


Nikki Haley ve Donald TrumpFotoğraf: Jonathan Ernst/REUTERS

Adaylıktan çekildiğini videolu açıklamasıyla duyuran DeSantis, Iowa’daki sonuçlardan sonra taraftarlarından kazanamayan bir adaya “zamanlarını ve kaynaklarını” harcamalarını isteyemeyeceğini, bu nedenle kampanyasını sonlandırdığını belirtti. DeSantis, “Cumhuriyetçi seçmenlerin çoğunluğunun Donald Trump’a bir şans daha vermek istediği açık” dedi.

Trump’ın seçim kampanyası ekibinden yapılan açıklamada, DeSantis’in desteğinden “onur duydukları” belirtilerek, tüm Cumhuriyetçilere 77 yaşındaki eski ABD Başkanı’nın arkasında toplanmaları çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’deki tek rakibi Haley için “küreselcilerin ve Demokratların adayı” ifadesi kullanıldı.

DeSantis’in adaylığa giden yolu

DeSantis, 5 Kasım 2024’teki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Mayıs 2023’te Cumhuriyetçi Parti’den aday oldu.

DeSantis, Yale Üniversitesi’nden tarih diplomasıyla mezun olduktan sonra Harvard’da hukuk doktorasını aldı. ABD Deniz Kuvvetleri’nde de subay olarak görev yapan DeSantis, 2013-2018 yılları arasında Temsilciler Meclisi’nde milletvekili olarak görev yaptıktan sonra 2019’da Florida Valisi seçildi.

DeSantis, Kasım 2022’de Florida valilik seçimlerinde Demokrat rakibine karşı 19 puanlık bir farkla koltuğunu korudu.

DW,AFP/CÖ,HT

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu