Haber

Suudi Arabistan ve İran ikili ilişkilerde daha olumlu beklentileri olduğunu açıkladı

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, Güney Afrika’nın Cape Town kentinde düzenlenen “BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı” kapsamında İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile bir araya geldi.

Toplantıda, “İstişare toplantılarını yoğunlaştırmak ve ikili işbirliği yollarını değerlendirmek”İsteklerinden bahseden bakanlar, iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda daha olumlu beklentilere sahip olduklarını kaydetti.

İkili bağları çeşitli alanlarda güçlendirmenin yollarını ele alan ikili, Pekin’de imzalanan anlaşmanın iki ülke arasında uygulanmasına yönelik adımların izlenmesi ve uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması için ikili çalışmaların yoğunlaştırılması konusunu da ele aldı.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci

Riyad ve Tahran, 7 yıllık aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla iki ay içinde diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması konusunda anlaşmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konularında anlaştılar.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisini kendilerine tanıttığını, Riyad’a atanacak büyükelçiyi en kısa zamanda Suudi Arabistan’a bildireceklerini söyledi.

İran Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi, İran’dan Suudi Arabistan’a uzun yıllar sonra ilk üst düzey ziyaretini 11 Mayıs’ta beraberindeki heyet ile birlikte Suudi Arabistan’ın Cidde kentine yaptı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile en son 13 Mayıs’ta bir telefon görüşmesi yaptı.

haberkemaliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu