Haber

Putin: Beyaz Rusya’ya saldırmak Rusya’ya saldırmak demektir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’ne video konferans yoluyla hitap etti. Putin, “Beyaz Rusya, Birlik Devletinin bir parçasıdır. Beyaz Rusya’ya saldırmak, Rusya Federasyonu’na saldırmak anlamına gelir” dedi. Putin’in açıklamaları, Polonya ve diğer Avrupa Birliği üyelerinin Wagner birliklerinin Belarus’a gelişi ve Belarus ordusuyla ortak tatbikatları konusundaki endişelerini dile getirmesinin ardından geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Polonyalı liderler, muhtemelen NATO koalisyonu çatısı altında bir tür koalisyon kurmak ve Ukrayna’daki çatışmaya doğrudan müdahale etmek, Batı Ukrayna’nın tarihi toprağına inandıkları için kendilerine daha büyük bir parçayı kırmak için.

WAGNER VE BELARUS’TAN ORTAK TATBİKAT Beyaz Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner grubu askerleri ile Belarus ordusunun ortak tatbikat düzenlediğini duyurdu. “Belarus Silahlı Kuvvetleri ve Wagner savaşçılarının özel harekat kuvvetlerinin ortak eğitimi. Mevcut jeopolitik durumda, Wagner’in sahip olduğu gerçek savaş deneyimi, Belarus ordusunu modernize etmek, yeniden donatmak ve modern askeri çatışmada deneyim kazanmak için bir fırsattır. Şu anda, Savunma Bakanlığı yönetimi tarafından alınan tüm kararların tek bir amacı vardır: Belarus devletinin askeri güvenliğini sağlamak için Silahlı Kuvvetler birimlerinin uyumunu ve eğitimini artırmak.”

Polonya ve diğer AB üyesi ülkeler, Wagner’in Belarus topraklarına gelişiyle ilgili kaygılarını dile getiren açıklamalar yaptılar. Polonya ise sınır güvenliğini artırmak için bir dizi güvenlik önlemi almış ve sınırlarda çalışan sayısını artırmıştı.

pamukova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu