Teknoloji

Monitörü Olmayan “100 İnçlik” Artırılmış Gerçeklik Bilgisayarla Tanışın: Spacetop G1

Karma gerçeklikten faydalanan Apple Vision Pro gibi başlık sistemlerine genel olarak uzamsal bilgisayar ismi veriliyor. Teknik olarak Apple Vision Pro ya da Meta Quest 3 teknik olarak bilgisayar olsalar da insanlar onları bilgisayar gibi görmüyor, tıpkı teknik olarak meyve olan domatesi sebze olarak gördüğümüz gibi. Bilgisayar denildiği zaman insanların aklına masaüstü ya da dizüstü cihazlar geliyor. 

1900 dolarlık fiyat etiketine sahip olan Spacetop G1 bu anlamda iki tarafı bir araya getiriyor. Bir dizüstü bilgisayar kasasına sahip olan bu cihazın bir ekranı bulunmuyor. Onun yerine cihazla beraber gelen gözlüğü kullanarak artırılmış gerçekliğe geçiş yapıyoruz. Artırılmış gerçeklikte ise neredeyse 180 derecelik açıya sahip 100 inçlik bir ekranımız oluyor. 

Bir de uygulamaları olsa tam olacakmış

Spacetop G1 aslında geçtiğimiz yıl Sightful tarafından tanıtılmış olan Spacetop EA‘in gelişmiş ve piyasaya sürülmeye hazır hâle getirilmiş versiyonu. Deneyimleyen kullanıcıların yorumlarına göre cihazın kasası ile gözlük ayrılamıyor ve pencereler de açıldıktan sonra sağda solda bırakılamıyor. Öte yandan gözlük, kullanıcının hareketlerine uyumlu şekilde ekranın yerini de değiştiriyor. Gözlüklerde Xreal imzası bulunuyor ve modifiye edilmiş Xreal Air 2 Pro versiyonu olan cihaz, yeni kullanım şeklini de destekliyor.

Cihazın hedefinde elbette ki tek ekranla çalışabilen ya da tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen kişiler bulunmuyor. Çok fazla işlemi aynı anda takip eden ve çok sayıda ekrana ihtiyaç duyan kişilere alternatif bir çözüm sunan Spacetop G1, daha fazla uygulamaya kavuşması durumunda önemli bir alternatif olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu