Haber

Kayıp uçak bulundu: Malavi Devlet Başkan Yardımcısı hayatını kaybetti

Doğu Afrika ülkesi Malavi Devlet Başkan Yardımcısı Saulos Klaus Chilima’nın içinde bulunduğu uçağın düştüğü, uçakta bulunan herkesin hayatını kaybettiği açıklandı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, bugün yaptığı halka sesleniş konuşmasında, pazartesi günü kaybolan uçakta bulunan herkesin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Chakwera’nın açıklamasına göre, Devlet Başkan Yardımcısı’nı taşıyan uçağın enkazına ulaşıldı. Enkazda herhangi bir hayat belirtisine rastlanmadı. Saulos Chilima ve beraberindeki dokuz kişiyi taşıyan uçak, 10 Haziran Pazartesi günü sabah saatlerinde ülke içinde radardan kaybolmuştu. Askeri bir uçak olan hava aracının olumsuz hava koşullarında uçtuğu ifade edilmişti. Uçağın radardan çıkmasının ardından Chikangawa Ormanı’nda uçağı bulmak için arama çalışması başlatılmıştı.

ARAMA ÇALIŞMALARI SONLANDIRILDI

Uçağın bulunmasının ve arama çalışmalarının sona erdirilmesinin ardından açıklama yapan Devlet Başkanı Chakwera, yardımcısının ölümünden ‘korkunç bir trajedi’ olarak bahsederek halka bu haberi vermekten ötürü ‘derin üzüntü’ içinde olduğunu belirtti.

İki farklı siyasi partinin mensubu olan Devlet Başkanı Chakwera ve yardımcısı Chilima, 2020 seçimlerinde ittifak kurma kararı almıştı. 51 yaşındaki Chilima, kazadan dört gün önce hayatını kaybeden eski devlet bakanı Ralph Kasambara’nın cenaze törenine katılmak için uçak yolculuğuna çıkmıştı. Pazartesi sabahı başkent Lilongwe’den havalanan uçakta eski First Lady Shanil Dzimbiri de yer alıyordu. Kuzeydeki Mzuzu’da yer alan havalimanına iniş yapması planlanan uçak, görüş mesafesinin düşük olması sebebiyle geri dönmüştü. 2014 yılından bu yana Devlet Başkan Yardımcısı olan Chilima, 2022 yılında yolsuzluk iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Mahkeme, kendisine yöneltilen suçlamayı geçen ay gerekçe belirtmeksizin düşürmüştü. Chilima, evli ve iki çocuk babasıydı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu