Haber

İtalya’nın Lampedusa Adası Açıklarında Göçmen Teknesi Batan: 41 Kişi Hayatını Kaybetti

İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında bir göçmen teknesinin batması sonucu 41 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Batan tekneden sağ kurtulan 4 kişinin verdiği söze göre, teknede aralarında çocukların da bulunduğu 41 kişi daha bulunuyordu. Hayatta kalan Fildişi Sahili ve Gine’den bir kadın ve üç erkek hayatta kalanların ifadelerine göre, 7 metrelik teknede bulunan 45 kişiden sadece 15’inde can yeleği vardı, ancak teknenin etkisiyle alabora olunca kurtulamadılar. büyük dalgalar.

Teknenin geçtiğimiz Perşembe günü Tunus’un Sfax limanından yola çıktığı ve yaklaşık 6 saat sonra battığı belirtiliyor.

Batan tekneden sağ kurtulan 4 kişi Malta bandıralı bir gemi tarafından kurtarılarak bu sabah İtalyan Sahil Güvenlik botu tarafından Lampedusa’ya getirildi.

Bu şahısların verdiği söze göre İtalyan basını, teknede bulunan diğer 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu yılın başından bu yana, Kuzey Afrika kıyılarından Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken en az 1.800 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

1 Ocak – 31 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında yaklaşık 89.000 göçmen İtalya kıyılarına ulaştı. Bu sayı, geçen yılki bire bir dönemin iki katından fazla.

Bu yıl İtalya’ya ulaşan tekneler Tunus’tan yüklerle yola çıktı. Bu teknelerle ülkeye gelen göçmenlerin büyük bölümünü Fildişi Sahili, Gine, Mısır, Bangladeş ve Pakistanlılar oluşturuyor.

İtalya’da iktidardaki aşırı sağcı hükümet, geçen Eylül ayındaki genel seçimleri kazanmadan önce sistematik olmayan göçü durdurma sözü verdi.

Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki hükümet, bu amaçla sivil toplum kuruluşlarının kurtarma gemilerinin faaliyetlerini kısıtlamak için önlemlere başvuruyor.

Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin Akdeniz’e açılan en önemli limanları arasında ilk sırada yer alan Tunus’un ardından Avrupa Birliği de sistematik olmayan göçle mücadele için bu ülkeyle anlaşma yaptı.

pazar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu