İş

ILO: Gazze’de istihdamın yüzde 60’ından fazlası ortadan kalktı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik düzenlediği yoğun saldırıların, altındaFilistin topraklarındaki işgücü piyasası ve geçim kaynakları üzerindeki etkisine ilişkin bir rapor yayınladı.

Raporda, “Çatışmaların başlangıcından bu yana Gazze Şeridi’nde istihdamın en az yüzde 61’i, yani 182 bin iş kaybı yaşandı. Gazze’deki çatışmanın etkilerinin işgal altındaki bölgelere de yayılması bekleniyor” denildi. Batı Şeria: Aynı dönemde Batı Şeria’da istihdam varsayımı “yüzde 24 (208 bin iş) kaybedildi.”

Gazze ve Batı Şeria’da yaklaşık 390 bin iş kaybının, günlük 16 milyon dolar değerinde emek geliri kaybına karşılık geldiği belirtildi.

Raporda, Gazze’deki askeri operasyonların yoğunlaşması ve bölgedeki insani krizin devam etmesi durumunda sayıların daha da artmasının beklendiği belirtildi.

Gazze’deki insani krizin, bölgedeki ve tüm Filistin topraklarındaki işgücü piyasası, istihdam olanakları ve geçim kaynakları üzerinde önemli etkileri olduğu belirtildi.

“Endişe verici”

Raporda görüşlerine yer verilen ILO Arap Ülkeleri Bölge Direktörü Ruba Jaradat, “Mevcut trajik krizin Filistin işgücü piyasası üzerindeki yansımalarına ilişkin ilk değerlendirmemiz son derece endişe verici sonuçlar verdi. Çatışma devam ederse bu sonuçlar daha da kötüleşecek” dedi. devam ediyor.”

Jaradat, “Çatışmalar, can kaybı ve temel insani ihtiyaçlar açısından çok büyük bir insani krize neden oluyor. Ayrıca işletmelere ve işletmelere büyük zararlar veren, yansımaları uzun yıllar hissedilecek sosyal ve ekonomik bir krizi temsil ediyor. “

Etkilenen personel ve işletmelere acil yardım sağlamak için hükümet, işçiler, patron ortaklar, diğer BM kuruluşları ve insani aktörlerle birlikte çalıştıklarını belirten Jaradat, işçi ve işletmelerin kurtarılması konusunda uzun vadede Filistinlilere destek vereceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu