Ekonomi

Euro/Dolar: ABD KTH verileri öncesinde yükseliş eğilimi tehlikede

Investing.com – Perşembe günü öğlen 1,0578’e kadar düştü ve şahin Fed tutanakları karşısında önceki günün kayıplarını sürdürdü. avro dolarDurum kuru için kötüleşir.

Döviz piyasası yatırımcıları, çiftin eğilimini baltalayabilecek ABD enflasyon verilerini endişeyle beklerken, şu anda 1,06’da bulunan euro/dolar, bu Cuma sabahı bu seviyenin üzerine çıkmak konusunda isteksiz.

Nitekim Fed’in tercih ettiği enflasyon endeksi olan ve hanehalkı harcamalarına endeksli Core KTH (kişisel tüketim harcamaları) fiyat endeksinin de bu öğleden sonra açıklanması bekleniyor. Bir önceki ayda %4,4 olan yıllık endeksin %4,3 olması ve enflasyonda bir miktar düşüş olması bekleniyor.

Beklenenden daha iyi gelen veriler, Fed’in 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında %0,50 faiz artırımına dönme riskini daha da artırabilir. Investing.com Fed Faiz aracının, Fed’in faiz artırma olasılığını gösterdiğini hatırlatalım. Çarşamba gecesi açıklanan şahin Fed tutanaklarının ardından faiz oranları %24 olarak beklenenden yüksek.

Nitekim son Fed toplantısının tutanakları, merkez bankasının 25 baz puan artırma kararı almasına rağmen bazı üyelerin faiz oranlarını 50 baz puan artırmayı tercih ettiğini gösteriyordu.

KTH endeksine ek olarak, EUR/USD ile ilgilenen piyasa katılımcıları bu sabah Fransa ve Almanya’dan gelen yeni GSYİH tahminlerini de dikkate alırken, ABD’deki KTH verilerine Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksi ve yeni konut satışları eşlik edecek. .

Grafik açısından bakıldığında, EUR/USD’nin 1,06’nın üzerinde tutunamaması, hedefi hızlı bir şekilde 1,05’e ve ardından Ocak’ta 2023’ün yıllık düşük seviyesi olan 1,0483’e itebilir. Artan yönde, 1,07 alanı ilk potansiyel direnç ve ardından 1,0780 geliyor. /1.08 alanı, günlük bilgilerde euro/dolar profilinin daha olumlu hale geleceği bir alan.

esme-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu