Yaşam

Ertelediğiniz işler, yarım bıraktığınız kitaplar biriktiyse şu içeriği okumanız işinize yarayabilir: Bilime göre DEHB ve belirtileri.

”Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu”nun Türkçesi (DEHB)“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” olarak da bilinen bu hastalık, çeşitli yaş gruplarındaki insanları etkileyen nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır.

Genellikle çocuklarla ilişkilendirilir ancak ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam edebilir. DEHB Çeşitli zorluklar yaratarak günlük yaşamı etkileyebilir. Eğer sen de DEHB’ye ne sebep olur?, özellikler ve belirtilerneler var, Tedavisi nedir?gibi soruların cevabını merak ediyorsanız sayfayı kaydırmaya devam edebilirsiniz.

Temel bilgilerden başlayalım: DEHB veya DEHB ne anlama geliyor?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu anlamına gelen DEHB, günlük işleyişi etkileyebilirdikkatsizlik seviyesi, hiperaktivite ve dürtüsellik kalıplarıyla tanımlanır. Yaygın inanışın aksine DEHB çocuklukla sınırlı değildir, ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam edebilir.

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’na (DSM-5) göre DEHB üç ana alt tipte tanımlanmaktadır:

 • Dikkatsiz DEHB:Dinlemiyormuş gibi görünmek, ayrıntılara dikkat etmemek, görevleri tamamlamakta zorluk yaşamak gibi durumlarla tanımlanır.
 • Hiperaktif/dürtüsel DEHB: Hiperaktif ve dürtüsel davranışlar temel özelliklerdir. Buna huzursuzluk, çok fazla konuşma, dürtüsellik ve sırasını beklemekte zorluk dahildir.
 • Kombine DEHB:Çoğunlukla çocuklarla ilişkilendirilen ancak ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam edebilen kombine DEHB türü, diğer iki cinsiyetin belirtilerini de içerse de kendine özgü zorluklar yaratarak günlük yaşamı da etkileyebilmektedir.

Şimdi DEHB belirtilerine daha yakından bakalım:

 • Dikkat sorunları görevlere odaklanmayı zorlaştırabilir
 • Hiperaktivite çocuklarda daha belirgin olsa da yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.
 • Dürtüsellik sizi aceleci kararlar almaya yöneltebilir.

Dikkat sorunları görevlere odaklanmayı zorlaştırabilir

DEHB’li bireyler sıklıkla görevlere odaklanmakta zorluk yaşayabilirler. kolayca dikkati dağılabilir ve unutkanlığa dönüşebilir. Bu onların ödevleri tamamlama, talimatları takip etme veya faaliyetleri organize etme becerilerini etkileyebilir.

Hiperaktivite çocuklarda daha belirgin olsa da yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Hiperaktivite çocuklarda daha belirgin olmasına rağmen Yetişkinlerde de farklı şekillerde ortaya çıkabilir. . DEHB’li yetişkinler huzursuzluk, dürtüsellik ve sürekli hareket etme ihtiyacı yaşayabilir.

Dürtüsellik sizi sabırsız kararlar almaya yöneltebilir.

Dürtüsellik aceleci karar vermeye ve dürtüleri kontrol etmekte zorlanmaya neden olabilir. Bu durum sosyal zorluklara yol açar ve riskli davranışlaraneden olabilir?

DEHB Birçok biçimde ortaya çıktığı için tüm belirtilerin sizde olmasına gerek yoktur. Ayrıca çeşitli durumlarda hiperaktivite gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Örneğin fiziksel olarak aktif olmanıza gerek yok. Bütün bunların başka bir açıklamanın habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle belirtilerinizin 6 aydan daha eskiye dayanması gerekir. Kesin olarak bilmenin en doğru ve güvenilir yolu bu konuda uzman bir doktora danışmaktır.

DEHB’ye tam olarak ne sebep olur?

 • Genetik faktörler
 • nörokimyasal dengesizlikler

Genetik faktörler:

DEHB’ye ailesel yatkınlık genetik bir ilişkiyi akla getirmektedir çünkü ailelerin içinden geçmekeğilimi.

Erken doğum, hamilelik sırasında toksinlere (Alkol, sigara, kurşun vb.) maruz kalma ve hamilelik sırasında aşırı stres gibi bir dizi genetik olmayan faktör de bu bozuklukla ilişkilendirilmiştir.

Nörokimyasal dengesizlikler:

Beyinde dopamin ve norepinefrin başta olmak üzere nörotransmitterlerdeki dengesizliğin DEHB ile ilişkili olduğu belirtilmektedir.

Tekrar hatırlatalım, DEHB’nin kesin nedeni belirsiz kalsa daYukarıdaki gibi gelişimine katkıda bulunan faktörler.

Beyindeki, özellikle de dikkati yöneten bölgelerdeki yapısal farklılıklar DEHB’yi etkiler:

 • Prefrontal korteks:Bu bölge bir plan tasarlarken veya bir davranışın uygun olup olmadığını belirlerken çalışır.
 • Bazal ganglion:Motivasyona uğradığımızda ve davranışlar arasında seçim yapıp yapmamaya karar verdiğimizde aktifleşen beyin alanıdır.
 • Korpus kallozum:Beynimizin farklı bölgelerinden gelen bilgileri birleştirmeye ve ilişkilendirmeye yardımcı olur.
 • Beyincik:Öğrendiğimiz bilgilerin işlenmesine ve hareketlerimizin kontrol edilmesine yardımcı olan beyin bölgesidir.

Beynimizin bu dört bölgesi birlikte çalışarak dikkatimizi yönlendireceğimiz noktayı seçmemize yardımcı olur.

Beynin bu bölgeleri dikkatimizi belirlemenin yanı sıra dürtü kontrolüne de yardımcı olur. Bu nedenle DEHB durumunda yukarıda bahsedilen beyin bölgeleri anormal aktiviteKonsantrasyon sorunlarına, hiperaktif/dürtüsel davranışlara veya her ikisine de neden olabilir.

Eğer bir doktora muayene olmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz aşağıdaki görseldeki durumların sizin için geçerli olup olmadığını kontrol etmeniz iyi bir fikir olabilir:

İnsanlar unutkan olduğunuzu söyleyebilir

Herkes arabasının anahtarlarını veya diğer eşyalarını kaybeder. Ancak DEHB’niz olduğunda bu tür şeyler sıklıkla olur. Her gün gözlük, cüzdan, telefon ve diğer eşyaları aramak için zamanını boşa harcayabilirsin . Ayrıca telefon çağrılarına cevap vermeyi, faturaları ödemeyi veya tıbbi randevulara gelmeyi de unutabilirsiniz.

Etrafınızdakilerden dinlemediğinize dair şikayetler alıyor olabilirsiniz.

İnsanlar konuşurken, özellikle yakınlarda televizyon veya dikkatimizi çeken başka bir şey gibi dikkat dağıtıcı bir şey varsa, birçoğumuzun odak noktasını kaybetmesi yaygındır. Bu, etrafta dikkat dağıtacak hiçbir şey olmasa bile DEHB’de daha büyük ölçüde ve daha sık meydana gelir. Ancak yine de DEHB bundan daha fazlasıdır.

Zamanı yönetmekte zorlanıyorsanız: Sık sık geç kalmak

DEHB’niz varsa, zamanınızı ve programınızı yönetmek sürekli bir zorluktur. Genellikle son teslim tarihleri ​​veya randevuları kaçırmamak içinHer zaman ağır bir çaba harcıyor olabilirsiniz.

Kıpırdayan biri olabilirsin

DEHB’li çocuklar sıklıkla hiperaktif olmalarına rağmen yetişkinler de huzursuz veya huzursuz olabilir. huzursuz olmaŞu gibi belirtiler gösterebilir: Ayrıca çok fazla konuşabilir ve başkalarının sözünü kesebilirsiniz.

Konsantre olmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

DEHB’nin ayırt edici özelliklerinden biri Özellikle uzun süre odaklanıldığında veya detaylara dikkat edildiğinde dikkat sorunları yaşanmaktadır. Depresyon, kaygı ve bağımlılıklar da odaklanmanıza zarar verebilir. DEHB’si olan birçok kişi bu sorunlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilir. En doğru bilgi için sağlık çalışanlarının kişiye özel tavsiyelerinin hayati önem taşıdığının bilincinde olarak bu konuya hassasiyetle yaklaşmak büyük önem taşıyor. Doktorunuz dikkat sorunlarınıza neyin sebep olduğunu anlamak için size sorular sorabilir.

Bir şeyleri yarım bırakıyor olabilirsiniz

Dikkat probleminiz varsa yoğun odaklanma gerektiren işlere veya projelere başlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ama yine de dikkatli olun!Çünkü bu belirti aynı zamanda depresyon belirtisi de olabilir.

Üstelik tüm bunlar birbirini takip eden belirtiler olduğundan, Nedenlerini belirlemek zor olabilir . Bu nedenle bu tarz şikayetleriniz varsa en doğru hareket bir uzmana başvurmak olacaktır.

DEHB olup olmadığımı nasıl anlarım?

DEHB tanısı koymak psikiyatrist ve psikolog gibi sağlık profesyonellerinin kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirir. Davranışın gözlemlenmesi, birey ve aileyle görüşmeler ve standart derecelendirme ölçeklerinin kullanılması teşhis sürecinin temel bileşenleridir.

Genel olarak süreç, doktorunuzun kaç semptomunuz olduğu ve bu semptomların ne kadar süredir devam ettiği hakkında sorular sormasını içerir. Ayrıca bu muayene süreci, sağlık sorunları veya günlük omurga sorunları gibi semptomlara neden olabilecek diğer etkenleri dışlayan karmaşık bir muayeneyi de içerecektir.

DEHB, Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı testlerle de tespit edilebiliyor:

Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı DEHB testleri bulunmaktadır. Bir rapor tarama aracını temel alan bu test, Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) belirti ve semptomlarını değerlendirir. DEHB yetişkinlerde sıklıkla gözden kaçırılsa da Nüfusun yaklaşık %5’ini etkiliyor . Yetişkinler için DEHB testi, mesleki ve akademik alanlarda işlevselliği etkileyen dikkat dağınıklığının günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemesini ölçmeyi amaçlayan bir dizi karmaşık soruyla ölçülmektedir.

Bu noktada çevrimiçi testler DEHB tanısı koymak için yeterli bir kaynak olmayacağını hatırlatalım. Bu, ancak bir uzman tarafından gerekli muayeneler yapıldıktan sonra teşhis edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

DEHB’yi ilaç ve terapi yoluyla tedavi etmek mümkündür:

Yetişkinlerde bir uzman eşliğinde İlaç tedavisi, eğitim, manevi danışmanlık ve beceri eğitiminin birleşimi genellikle en etkili tedavi yöntemidir. DEHB’nin zararlı etkileri, bilişsel davranışçı terapi teknikleri kullanılarak profesyonel terapi alan bireylerle etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Dikkat eksikliği bozukluğu olan kişiler farklı görev listeleri kullanarak bu tür tedaviyle farkındalık ve makul davranışlar geliştirebilirler. İlaçsız tedavi yaklaşımının önemli bir bileşeni dengeli egzersizdir. Bu aktiviteler az miktarda fiziksel aktivite de içerse de genel olarak beyin egzersizleridir.

Bu tedaviler DEHB’nin birçok belirtisinin yönetilmesine yardımcı olabilir, ancak tedavi etmezler. Sizin için neyin en iyi olduğunu belirlemek biraz zaman alabilir.

Sonuç olarak DEHB Yaşam boyu devam eden bir durum olmasına rağmen pek çok kişi uygun müdahalelerle önemli iyileşmeler yaşamaktadır. DEHB’yi bir çocukluk sorunu olmaktan öte anlamak, pekiştirme sağlamak ve şefkatli bir iç ses geliştirmek açısından çok değerlidir. Sağlık uzmanlarından rehberlik almak, doğru, kişiselleştirilmiş bilgi ve bireysel ihtiyaçlara göre hazırlanmış rehberlik sağlayacaktır. DEHB karmaşık ama yönetilebilir bir hastalıktır.

Kaynaklar:Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Çocuklarda dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB), DEHB nedir?,DEHB’niz var mı?

Benzer içeriğe de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu