Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan deprem bölgesindeki çiftçilere 10 yeni müjde

ensonhaber.com

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların izleri silinmeye devam ediyor.

Aradan 2 ayın geçtiği asrın afetinin ardından afet bölgesinde büyük çaba harcanıyor.

Yıkılan şehirler ayaklanırken, vatandaşların barınmadan yiyeceğe kadar tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde afetzedeler için seferberlik kapsamında ilk kalıcı konutların teslimi için bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla tören düzenlendi.

Çiftçilere müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada deprem bölgesindeki çiftçiler için yeni takviye paketlerini açıkladı.

“Akıllı köy modeli sunuyoruz”

10 miti tek tek açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle ahırı, köy konağı, camisi ve çevre düzenlemesi ile akıllı köy evi örneklerini milletimizin beğenisine sunuyoruz. Bu proje ile gelişmiş altyapısı, yenilenebilir enerji, sıfır atık uygulaması, sürü yönetim sistemi ve daha birçok özelliği ile yeni bir modeli tanıtıyoruz.

“Çiftçilerimize Ziraat Bankası aracılığıyla 0 faizli hayvan kredisi verilecek”

İkinci olarak afet bölgelerinde yaşamını sürdürecek çiftçilerimize Ziraat Bankası aracılığıyla 0 faizli canlı hayvan kredisi vererek, hayvan ve yem alımını destekleyeceğiz. Böylece ahırlar dolacak, üretim artacak, çiftçilerimizin ilgisi yükselecek.

“Gençler İçin Akıllı Köy Evi Kampanyası”

Üçüncüsü, özellikle afet bölgeleri dışındaki bölgelerde yaşayan gençler olmak üzere bu kırsal dönüşümden yararlanmak isteyenlere elimizi uzatıyoruz. Bu kardeşlerimize İlk Evim kampanyası kapsamında akıllı köylerde ev sahibi olma fırsatı sunuyoruz.

“Yeterli şartlı finansman sağlanacak”

Halen köylerde yaşayan vatandaşlarımızın mevcut konutlarını yıkıp bu modele uygun, sağlam, güvenilir, teknoloji ile donatılmış bir konut sahibi olmak isteyenlere de uygun düzenli finansman sağlayacağız.

“50 baş üstü büyükbaş hayvana teşvik veriyoruz”

Beşincisi, ülkemizdeki et ve süt fiyatlarının akıl almaz seviyelere çıkmasına neden olan sorunu analiz etmek için adım atıyoruz. Kırsal dönüşüm kapsamında 50’den fazla büyükbaş hayvanın bulunduğu yetiştirme merkezleri haline getirecek teşvikler vereceğiz. Bu sayede hayvan varlığımızı artırırken bir yandan da verimliliği en az yüzde 30 artırmayı hedefliyoruz.

“Her haneye en az 1 asgari ücret garantisi vereceğiz”

Altıncı olarak, aile tipi işletmelerde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı sözleşmeli üretim modeli ile destekleyeceğiz ve her haneye en az 1 taban fiyat garantisi vereceğiz.

“Tarımda basınçlı sulama altyapısını güçlendireceğiz”

Yedinci olarak, tarımsal üretimde basınçlı sulama altyapısını güçlendirerek birim alandan daha fazla verim alacağız.

“Gıda fiyatlarındaki dalgalanmaları önleyeceğiz”

Sekizincisi, sözleşmeli üretimi yaygınlaştırarak hem üreticilerimizin gelirini güvence altına alarak arz güvenliğini sağlayacağız hem de gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların önüne geçeceğiz.

“Sera yatırımlarına desteği artıracağız”

Dokuzuncusu, özellikle jeotermal organize sanayi bölgelerinde sebze ve meyveciliğe yönelik sera yatırımlarının temelini artıracağız.

“Zonguldak’ta Karadeniz gazından üre sağlayacak fabrika kuruyoruz”

Onuncu, tarımsal üretimin en büyük girdisi olan üre olan azotlu gübrelerde dışa bağımlılığımızı azaltacak değerli bir projeyi başlatıyoruz. Zonguldak’ta Karadeniz gazından üre sağlayacak bir fabrika kuruyoruz. Kemal Bey ve müritleri, Sakarya’da, Karadeniz’de doğalgazın nasıl yandığını görmediniz mi? Yakın zamanda bu fabrikanın inşaatına başlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu