Haber

Çin: Afganistan uluslararası toplumdan dışlanmamalı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Pekin’deki yeni Afganistan Büyükelçisi Bilal KarimiÇin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, güven mektubunu kabul ettikten sonra Wang Wen Bin, ” Çin’in Afganistan’ın uluslararası toplumdan dışlanmaması gerektiğine inandığını söylemek isterim.” söz konusu.

WangTaliban yönetimi tarafından Pekin Büyükelçisi olarak atandı Bilal KarimiGüven mektubuna ilişkin soruya ise ülkesinin Afganistan politikasının ‘tutarlı ve net’ olduğunu ifade etti.

Afganistan’la çeşitli alanlarda diplomatik bağlarını sürdürdüklerine dikkati çeken Wang, ” Çin’in, Afgan geçici hükümetinin gönderdiği yeni büyükelçiyi kabul etmesi ve güven mektubunu Çin liderine sunması, Çin için normal bir diplomatik angajmandır.“dedi.

diğer taraftan WangUluslararası topluma Afganistan’ın geçici hükümetiyle ilişkileri iyileştirme çağrısında bulundu.

Sözcü, Afganistan’ın uluslararası toplumun beklentilerine yanıtını artırarak açık ve kapsamlı bir siyasi yapı inşa etmesini umduklarını belirtti. Wang, ” Tarafların kaygılarının etkili bir şekilde ele alınması halinde Afgan hükümetinin diplomatik açıdan tanınmasının kolaylaşacağına inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu