Ekonomi

Boeing Starliner 22 Haziran’da UUİ’den dönmeye hazırlanıyor

NASA, Boeing Starliner uzay aracının 22 Haziran’da Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) ayrılıp Dünya’ya geri dönmesinin planlandığını açıkladı. Bu zaman çizelgesi, ekibin kalkış planlamasını ve operasyonlarını tamamlaması için ek süre sağlıyor. Şu anda mürettebatlı ilk görevinde olan uzay aracı, 5 Haziran’da başlayan ve NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams’ı taşıyan 24 saatlik bir uçuşun ardından ISS’ye ulaştı.

Starliner uçuşu sırasında dört helyum sızıntısı ve 28 manevra iticisinden beşinde meydana gelen arızalar da dahil olmak üzere çeşitli teknik sorunlarla karşılaştı. Bu zorluklara rağmen uzay aracı güvenli bir şekilde UUİ’ye ulaştı. NASA ve Boeing, Starliner’ın belirlenen uçuş kuralları dahilinde mürettebatın acil dönüş senaryoları için uygun olduğunu belirttiler.

Dünya’ya dönüş yolculuğunun yaklaşık altı saat sürmesi ve iniş sırasındaki hava koşullarına bağlı olarak Utah, New Mexico’nun çöl bölgelerine ya da diğer yedek noktalara iniş yapılması öngörülüyor.

Bu görev, bir dizi gecikme ve bütçe aşımına uğrayan Starliner programı için kritik bir son test niteliği taşımaktadır. Astronotları güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirme başarısı, NASA’nın uzay aracını düzenli mürettebat görevleri için sertifikalandırması ve SpaceX’in Crew Dragon’unun yanına ikinci bir ABD mürettebat aracı olarak eklemesi için hayati önem taşıyor.

Starliner ISS’ye kenetlendiği sırada, beşinci helyum sızıntısı ve sıkışmış bir oksitleyici valf de dahil olmak üzere ek komplikasyonlarla karşılaştı. Bu sorunlar, yazılım ve tasarım sorunları nedeniyle 2019’da başarısız bir mürettebatsız testi de içeren Starliner programı için geçmişte yaşanan zorlukların sonuncusudur. Bununla birlikte, 2022’de tekrarlanan mürettebatsız test ISS ile kenetlenmede başarılı oldu.

Mevcut görev başarıyla sonuçlanırsa, Starliner’ın rutin görevler için operasyonel hale gelmesi ve NASA dışındaki müşterilere pazarlanabilmesi için Boeing’in başka zorlukları da ele alması gerekecek. Gelecekteki altı aylık görevler için tasarlanan uzay aracı, bu özel görev için ISS’ye kenetlenmiş olarak en fazla 45 gün kalmakla sınırlıdır. Ekip, gerekirse uzay aracının UUİ’deki süresini uzatma olasılığına açık olmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu