Haber

BM: Cox’s Bazar’daki mülteci kampında çıkan yangın 12.000 kişiyi evsiz bıraktı

Birleşmiş Milletler (BM), Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Rohingya Müslümanlarının bulunduğu dünyanın en büyük mülteci kampında çıkan yangında 2 bin çadırın yandığını ve 12 bin mülteciyi evsiz bıraktığını duyurdu.

BM Göç Örgütü’nden (IOM) yapılan yazılı açıklamada, dün Cox’s Bazar’daki kampta çıkan yangının büyük hasara yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, “Yangında 2 bine yakın çadır yandı, 12 bin Rohingya mülteci evsiz kaldı. Yangından etkilenen mülteciler tüm eşyalarını kaybetti, çok sayıda kişi korku, çaresizlik ve umutsuzluk yaşadı.” terimler kullanıldı.

IOM Bangladeş Görevlisi Fathima Nusrath Ghazzali, “Yangından etkilenenlerin gıda, sağlık, korunma, su, sanitasyon ve hijyen ihtiyaçları dahil olmak üzere acil ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için diğer insani yardım aktörleriyle koordinasyon halindeyiz” dedi. terimleri kullandı.

Yangından etkilenen mültecilerin kayıp, hasar ve şoktan kurtarılması için çalışmaların yapıldığını belirten Ghazzali, barınak onarımı, yeniden inşası ve yemek pişirme tesislerine erişim konusunda destek vereceklerini kaydetti.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ve Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, binlerce Müslüman hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

25 Ağustos 2017’de Arakan’da sınır karakollarına eş zamanlı saldırılara neden olan Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler kitlesel şiddet hareketleri başlattı.

BM’ye göre Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları örgütleri uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri Rohingya’ya yönelik şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu