Haber

AK Parti başvurdu! YSK’dan ‘Millet İttifakı’ kararı!

AK Parti, “Millet İttifakı’nın sandıktan çıkarılması ve ittifaktaki her partinin oylarının ayrı ayrı hesaplanması”Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel’in yaptığı başvuruda Millet İttifakı’nın Yüksek Seçim Kurulu’na sunduğu ittifak protokolünde 6 siyasi partinin yer aldığını hatırlatan “İttifak ve ittifak içindeki siyasi partiler için ayrı kura çekiliyor. Ancak ittifak içindeki 4 siyasi parti aday listelerini, diğer iki parti ise bazı seçim çevrelerinde aday listelerini sunmadıkları halde, aday listelerini sunmadılar. ittifak protokolünü değiştirmek için herhangi bir ek protokol.

Başvuruda, güncel olmayan bir protokol olması nedeniyle oy pusulalarında Millet İttifakı ibaresinin yer almaması, her siyasi partinin ayrı ayrı yer alması ve baraj hesabının her parti için ayrı ayrı yapılması gerektiği vurgulandı. her siyasi parti.

YSK TALEP REDDİ

Talebi pahalılaştıran YSK, Millet İttifakı ibaresinin sandıktan çıkarılması talebini reddetti.

YSK kararında, “Millet İttifakı’nın Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi hiçbir seçim çevresinde aday gösterilmezken, ittifakın diğer partileri olan Cumhuriyet Halk Partisi ve Alâ Partisi daha fazla aday gösterdi. “Millet İttifakı’nın devam etmesi ve ittifak protokolünün geçersiz olması talebinin reddi”ifadeler yer aldı.

İTTİFAK TANIMI DA BELİRTİLMİŞTİR

YSK, gerekçeli kararında “İttifak” kelimesini de tanımladı.

İttifaktan söz edilebilmesi için belli bir bahiste anlaşan en az iki tarafın olması gerektiğinin altı çizildi. Kararda, ittifakın adının oy pusulalarında kullanılabilmesi için o seçim çevresinde ittifaka üye partilerden en az ikisinin bulunması gerektiği vurgulandı. Kararın sadece Millet İttifakı için değil, ittifak çatısı altında seçime katılan tüm partiler için alındığı kaydedildi.

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu