Ekonomi

ABD Hazine tahvil getirileri yeni 2024 zirvesine ulaştı

Asya piyasalarındaki yatırımcılar, Japonya ve Avustralya’dan gelecek tüketici güveni verilerinin yanı sıra Tayvan’ın Salı günü açıklayacağı son enflasyon rakamlarını bekliyor. Beklentiler, ABD Hazine tahvillerinin getirisinin 2024 yılı için yeni zirvelere ulaştığı ve 10 yıllık getirinin Pazartesi günü Kasım ayından bu yana en yüksek nokta olan %4,464’e ulaştığı bir ortamda gerçekleşiyor. Bu artışa rağmen hisse senedi piyasaları direnç gösterdi ve Wall Street’in ana endeksleri yatay kapanırken Asya, gelişmekte olan piyasa ve dünya hisse senedi endeksleri Pazartesi günü mütevazı kazançlar elde etti.

10 yıllık ABD getirisinin Cuma günkü ABD istihdam raporundan bu yana 11 baz puan artması hisse senedi piyasalarını caydırmadı, bu da yatırımcıların daha yüksek getiri ortamına uyum sağlıyor olabileceğini gösteriyor. Federal Rezerv’in faiz indirimine yönelik beklentiler azaldı; vadeli işlem piyasaları Haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin yalnızca %50 olduğunu ve yıl boyunca 60 baz puandan daha az bir gevşeme beklendiğini gösteriyor.

Tayvan’da Mart ayı enflasyon oranının Şubat ayındaki %3,08’den %2,51’e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Bu önemli bir soğumayı temsil etse de enflasyon merkez bankasının %2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam edecektir. Şubat ayında son üç yılın en büyük artışını gerçekleştiren Tayvan Merkez Bankası geçen ay beklenmedik bir şekilde faiz oranlarını yükseltti.

Şirketler cephesinde, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), ABD Ticaret Bakanlığı’nın şirketin ABD birimine Phoenix, Arizona’da gelişmiş yarı iletken üretimi için 6,6 milyar dolarlık bir sübvansiyon vereceğini açıklamasının ardından Salı günü hisse fiyatında potansiyel bir artışa hazırlanıyor. Buna ek olarak TSMC, 5 milyar dolara kadar düşük maliyetli devlet kredisi alabilecek. Benzer şekilde, Samsung Electronics Co Ltd’nin (KRX:005930) ABD’deki çip üretimini genişletmek için Biden yönetiminden 6-7 milyar dolar arasında destek alması bekleniyor.

Çin hisse senetleri, özellikle emlak sektöründe süregelen endişelerin etkisiyle, haftanın başlangıcını üst üste üçüncü gün kayıpla kapatarak genel olumlu trendden uzaklaştı. Shimao Group Pazartesi günü, China Construction Bank Corp’un (OTC:CICHF) ödenmeyen borçlar nedeniyle Hong Kong’da kendisine karşı bir tasfiye dilekçesi verdiğini açıkladı ve bu, devlete ait bir bankanın bu tür bir yasal işlem başlattığı önemli bir vaka oldu. Shimao’nun 200 milyon dolardan fazla krediyi geri ödeyememesi, Evergrande Group (HK:3333) ve Country Garden gibi diğer geliştiricilere karşı denizaşırı alacaklılar tarafından alınan önlemlerle tezat oluşturuyor.

Çin para birimi de yakın gözlem altında, onshore yuan son beş ayın en zayıf seviyesine ve merkez bankasının günlük işlem bandının üst sınırına yakın işlem görüyor. Offshore yuan, devam eden piyasa incelemesini yansıtacak şekilde bandın tavanının üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Piyasanın yönünü daha da etkileyebilecek önemli gelişmeler arasında Tayvan’ın Mart ayı enflasyon verileri, Japonya’nın Mart ayı tüketici güveni rakamları ve Avustralya’nın Nisan ayı tüketici güveni yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu